Znamy meningokoki typu c?

apteki posiadają w asortymencie Buderhin w atrakcyjnych cenach

Nie ma już chyba osoby, która chociaż raz nie słyszałaby o meningokokach. Spotkać możemy się z tą nazwą nie tylko u lekarza, ale również w różnych reklamach i spotach, które mają zachęcać do szczepień przeciwko tym bakteriom. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że meningokoki występują w różnych grupach, ale tylko 5 z nich: A, B, C, Y i W-135 są groźne dla człowieka. Co więcej, nie wszystkie wszędzie występują. Dlatego jeśli chcemy się przeciwko nim zaszczepić i chcemy mieć pewność, że mamy największe szanse na sukces, to w naszym kraju powinniśmy się zaszczepić przeciwko meningokokom typu B i C.

Co o nich wiemy?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że meningokoki typu C zagnieżdżają się w błonie śluzowej gardła i nosa. W większości przypadków ludzie są tylko ich nosicielami, a więc chociaż je mają, to nie odczuwają z tego powodu żadnych dolegliwości. Jednak to właśnie nosiciele przekazują te bakterie dalej, a kiedy trafią one na słabszy organizm mogą doprowadzić do wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy.

Co więcej, takie meningokoki typu C przekazywane są drogą kropelkową (kaszel, katar), kontakt bezpośredni (pocałunek) albo kontakt pośredni (jedzenie tym samym widelcem). Dodatkowo z ich powodu mogą zachorować zarówno dzieci, jak i dorośli, jednak najbardziej narażona grupa wiekowa to dzieci do 5 lat i młodzież między 16 a 21 rokiem życia.

Jak się bronić?

Zastanawiamy się, czy przed meningokokami typu C można się bronić? Na szczęście tak, wystarczy tylko, że wykupimy specjalną szczepionkę, która została opracowana właśnie pod ten typ meningokoków. Możemy ją przyjąć w każdym wieku, a więc szczepiąc dziecko przed przedszkolem, sami również możemy się poddać takiemu szczepieniu. Tego typu szczepionki są bezpieczne, powikłania po nich to co najwyżej gorączka, osłabienie czy obrzęk w miejscu wkłucia, ale przynajmniej będziemy mieli pewność, że działaliśmy profilaktycznie i szanse na to, że meningokoki wywołają w naszym ciele chorobę znacznie zmaleją. Warto jednak pamiętać, że takie szczepionki trzeba przyjmować w odpowiednich dawkach, a to oznacza, że dokładnie powinniśmy się zapoznać z tym tematem, aby wiedzieć, że wszystko zrobiliśmy tak jak należy. Trzeba pamiętać, że meningokoki typu C, to jedna z dwóch najczęściej występujących grup w naszym kraju. To oznacza, że powinniśmy się dowiedzieć, w jaki sposób działać, tak aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Tym bardziej, że odpowiednie kroki możemy podjąć praktycznie w każdym wieku.