Wiemy czym są meningokoki?

https://www.ospawietrzna.pl/ Pumarix

Im większa jest nasza wiedza na jakiś temat, tym lepiej jesteśmy przygotowani podczas występowania różnych nieprawidłowości, a co więcej tym lepiej wiemy, w jaki sposób powinniśmy się bronić przeciwko ich występowaniu. Dlatego też, powinniśmy zadbać o to, aby nasza wiedza na temat meningokoków była jak największa, bo wówczas będziemy wiedzieli nie tylko jak się przed nimi bronić, ale również jak rozpoznawać objawy choroby, która będzie wywołana tymi bakteriami.

Rzadkie ale groźne

Trzeba zdawać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Z jednej strony meningokoki to bakterie, które stosunkowo rzadko doprowadzają do pojawienia się chorób zagrażających naszemu zdrowiu. Jednak jeśli już do tego dojdzie, to choroba jest gwałtowna, rozwija się bardzo szybko i jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to w ciągu 24 godzin może dojść do śmierci. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, czy nie chcemy się zaszczepić przeciwko meningokokom, tym bardziej, że mogą one zaatakować w każdym wieku.

Jeszcze poważniej powinniśmy się zastanowić nad możliwością zaszczepienia swojego dziecka, ponieważ to w grupie do 5 lat, jak i w grupie 16 a 21 lat, występuje największa liczba zachorowań. Jeśli skorzystamy z takich szczepień, które są zalecane ale płatne, to może się okazać, że będziemy znacznie spokojniejsi. Zwłaszcza jeśli nasze dziecko lada moment ma zacząć chodzić do żłobka czy do przedszkola.

Nie jest łatwo rozpoznać

W przypadku meningokoków szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia w szpitalu jest niezwykle ważne. Niestety, nie jest łatwo rozpoznać tą chorobę, a to dlatego, że na początku pojawia się osłabienie, bóle mięśni, temperatura, a więc takie czynniki, które mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Z czasem mogą pojawić się wymioty czy światłowstręt, a nawet wysypka.

Jednak pojawiają się one w różnym czasie, z różnym nasileniem, dla każdego indywidualnie, a to dodatkowo jeszcze utrudnia postawienie odpowiedniej diagnozy. Dlatego właśnie tak często zdarza się, że chorzy trafiają do szpitala bardzo późno, co niejednokrotnie kończy się śmiercią, a nawet jeśli nie to przynajmniej ciężkimi powikłaniami. Dlatego jeśli nie chcemy narażać własnego dziecka czy siebie, to powinniśmy jak najszybciej wykupić odpowiednią szczepionkę. Warto wiedzieć jak najwięcej o meningokokach, bo wówczas będziemy mieli świadomość jakie są one groźne dla naszego organizmu. To że choroby, które są przez nie wywoływane, pojawiają się dość rzadko, nie oznacza, że możemy czuć się bezpieczni. Lepiej się zaszczepić i mieć pewność, że działając profilaktycznie, chronimy siebie i swoich bliskich.