Na meningokoki szczepionka najlepsza

Sensodyne Ultraszybka Ulga cena

Nawet jeżeli wiemy, w jaki sposób dochodzi do zarażenia meningokokami, to i tak nie możemy mieć pewności, że uda nam się przed nimi obronić. Dlatego właśnie powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce w postaci szczepień, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że nasze działania przyniosą spodziewany efekt. Jednak na początek powinniśmy się dowiedzieć, z jakiego typu szczepień powinniśmy skorzystać, tak aby mieć pewność, że będą one chroniły nas przed tymi typami meningokoków, które najczęściej występują w naszym rejonie.

Mamy kilka do wyboru

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie ma szczepionki, która chroniłaby nas przed wszystkimi typami meningokoków. Dlatego proponowane są nam takie szczepionki, które będą nas uodparniały tylko przeciwko meningokokom typu C, takie przeciwko meningokokom typu A, C, Y i W-135, jak i takie, które zadziałają tylko na meningokoki typu B.

Jeśli wiemy, że w Polsce najczęściej przyczyną chorób są meningokoki typu B i C, to powinniśmy się zastanowić nad zastosowaniem tych dwóch szczepionek. Jeśli na początek chcemy skorzystać tylko z jednej, warto się zdecydować na szczepionkę typu B, bo to właśnie ten typ meningokoków najczęściej się pojawia, zwłaszcza u małych dzieci.

Poznajmy ich nazwy

Warto wiedzieć, jakie szczepionki przeciwko meningokokom możemy wybierać, tak abyśmy mieli pewność, że po konsultacjach z lekarzem podejmiemy odpowiednie decyzje. Dlatego jeśli szukamy szczepionki przeciwko meningokokom typu B, to zaproponowana nam będzie szczepionka Bexsero, która jest szczepionką białkową. Można ją spokojnie podawać od 2 miesiąca życia do 50 roku życia, a to oznacza, że nawet dorośli spokojnie mogą się nią zaszczepić.

Dodatkowo warto wiedzieć, że takie szczepionki muszą być podawane przynajmniej w dwóch dawkach, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że zadziałają one w odpowiedni sposób. Jeśli chcemy bronić się przed meningokokami typu C to możemy wybrać szczepionkę skoniugowaną monowalentną, która będzie się skupiała tylko na tym typie, albo możemy wybrać skoniugowaną 4-walentną, która będzie działała na typ C, ale także na A, Y i W-135. Obydwie te szczepionki można podawać od 2 miesiąca życia do 65 roku życia, więc tutaj również można się nimi zaszczepić w każdym momencie. Wraz ze wzrostem wieku osoby szczepionej, będzie się zmniejszała ilość dawek, które trzeba będzie przyjąć, abyśmy mieli pewność, że szczepionka zadziała tak jak powinna. Warto porozmawiać z lekarzem odnośnie tego, w jaką szczepionkę powinniśmy zainwestować, tak abyśmy mieli pewność, że będziemy dobrze chronić się przed meningokokami.