Proponowane szczepienie na meningokoki

Relanium 2mg ulotka

Świadomość występowania bakterii o nazwie meningokoki jest coraz większa. Nie tylko w gronie rodziców, których dzieci chodzą do żłobka czy przedszkola, i są najbardziej narażeni na występowanie tych bakterii, ale także ludzi, którzy są znacznie starsi. To oznacza, że łatwiej z takimi ludźmi się rozmawia, bo znają oni zagrożenia, jakie wiążą się z zarażeniem bakteriami meningokoków, łatwiej przyjmują do wiadomości informacje o konieczności właściwej profilaktyki. A jak się okazuje, ochrona przed tymi bakteriami wcale nie musi być trudna, a dzięki niej znacznie zmniejszymy niebezpieczeństwo wystąpienia groźnej choroby.

Warto się bronić

Meningokoki rzadko kiedy doprowadzają do powstania choroby, jednak kiedy do tego dojdzie, mamy bardzo mało czasu na uratowanie nie tylko swojego zdrowia, ale nawet i życia.

Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy pomyśleli o szczepieniach, które mają nas przed tymi chorobami chronić. Znajdują się one na liście szczepień zalecanych, a więc możemy być pewni, że są one ważne dla naszego organizmu. Niestety musimy za nie zapłacić z własnej kieszeni i to niejednokrotnie cena sprawia, że wielu ludzi rezygnuje z takiej szczepionki. A szkoda, bo wydajemy te pieniądze na swoje zdrowie i w ten sposób chronimy się przed niebezpiecznymi chorobami, które nawet w ciągu doby mogą doprowadzić do naszej śmierci.

Co warto wiedzieć

Powinniśmy mieć świadomość, że meningokoki występują w różnych typach i jak na razie nie wynaleziono szczepionki, która działałaby równocześnie na nie wszystkie.

Dlatego na początek warto rozważyć szczepionki przeciwko meningokokom typu B i C, ponieważ to właśnie te dwa rodzaje najczęściej występują w naszym kraju i prowadzą do rozwoju choroby. Takie szczepionki są całkowicie bezpieczne, jedyne skutki uboczne jakie mogą się pojawić to podwyższona temperatura, senność i obrzęk w miejscu wkłucia, a to niewielka cena za ochronę organizmu przed sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Oczywiście, żeby taka szczepionka zadziałała w odpowiedni sposób, musimy ją przyjąć w odpowiednich dawkach, a im mniejsze dziecko zaczyna ją dostawać, tym tych dawek jest więcej. Nie mniej, warto zainwestować w taką szczepionkę, bo dzięki niej znacznie zmniejszymy zagrożenie jakim są baterie meningokoków. Bo chociaż większość ludzi jest tylko ich nosicielami, to nie możemy mieć pewności, że my również będziemy należeć do tej grupy.

Warto jak najwięcej wiedzieć nie tylko o meningokokach, ale również o szczepionkach, które mają nas przed nimi chronić. Naprawdę nie wiele potrzeba, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.