Proponowana szczepionka na meningokoki B

Coraz częściej jesteśmy zachęcani do skorzystania ze szczepionki przeciwko meningokokom. Proponowana jest ona każdemu, jednak najczęściej słyszą o niej rodzice małych dzieci, które chodzą, albo lada moment zaczną chodzić do żłobka czy przedszkola. Co więcej, takie informacje i zachęty do szczepień płyną już nie tylko z ust lekarza podczas wizyty w jego gabinecie, ale również z różnego rodzaju spotów reklamowych, które mają nam uświadomić niebezpieczeństwo, jakie pojawia się wraz z rozwojem choroby spowodowanej przez te bakterie.

Dlatego warto się wsłuchać w to, co mają nam tutaj do powiedzenia eksperci.

Szukajmy wiarygodnych źródeł

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy taka szczepionka jest rzeczywiście potrzebna i czy faktycznie będzie chroniła nasze dziecko, to powinniśmy sięgnąć do rzetelnych źródeł. Dzięki nim dowiemy się, że meningokoki stosunkowo rzadko wywołują choroby, jednak kiedy do tego dojdzie będziemy mieli bardzo mało czasu na podjęcie odpowiedniego leczenia, a każda minuta zwłoki może w ciągu 24 godzin doprowadzić do zgonu.

Dlatego też warto się zastanowić nad przyjęciem odpowiedniej szczepionki, pamiętając jednocześnie, że w naszym kraju najczęściej choroby wywoływane są przez meningokoki typu B i C, a więc to właśnie przed nimi powinniśmy się zaszczepić, wybierając do tego celu odpowiedni rodzaj szczepionki. To dlatego, że jeszcze nie wykryto szczepionki, która działałaby na wszystkie rodzaje meningokoków.

Nie ma się czego obawiać

Prawda jest taka, że nie powinniśmy się obawiać szczepień, które mają nas chronić przed meningokokami typu B.

Są one całkowicie bezpieczne, wywołują niewielkie powikłania, jak bóle głowy, gorączka, obrzęk w miejscu wkłucia. Jednak te objawy znikają po krótkim czasie i co ważne, nie pozostawiają w ciele pacjenta żadnych konsekwencji, które mogłyby być groźne dla jego zdrowia. Jednak najważniejsze jest to, że taka szczepionka może być podawana od 2 miesiąca życia do 50 roku życia, a to oznacza, że zaszczepić może się nią praktycznie każdy i dosłownie w każdym wieku.

Jednak pamiętajmy, że to od momentu podania pierwszego szczepienia, będzie zależała ilość dawek jakie należy przyjąć, jeśli chcemy mieć pewność, że taka szczepionka będzie działała dokładnie tak jak powinna. Warto zobaczyć z jakich szczepionek możemy tutaj skorzystać, jak również powinniśmy sprawdzić, jakie skutki uboczne mogą się pojawić. Nie mniej takie szczepionki są nie tylko bardzo skuteczne, ale również niesamowicie bezpieczne, a więc spokojnie można się nimi zaszczepić, aby chronić się przed meningokokami typu B.