Na meningokoki antybiotyk jest podawany?

Jeżeli spotkaliśmy się z nazwą meningokoki, to z pewnością słyszeliśmy również, że profilaktycznie warto się szczepić przeciwko tym bakteriom, tak aby nie dać im szansy na wywołanie w naszym organizmie ciężkiej choroby. Jednak mało kto dokładnie orientuje się w tym, jak wygląda leczenie po zarażeniu meningokokami, a możemy być zaskoczeni, że podawane są tutaj antybiotyki. Co więcej, nie tylko chory musi je wówczas otrzymywać, ale również wszystkie inne osoby, które w tym czasie miały z nim kontakt.

Podczas leczenia

Przede wszystkim przy meningokokach, bardzo ważne jest to, aby w jak najszybszym czasie chory znalazł się w szpitalu i został poddany odpowiedniemu leczeniu. Nie jest to łatwe, bo początkowe objawy mogą wskazywać na przeziębienie, jednak kiedy pacjent znajdzie się w szpitalu zostaną mu podane dożylnie antybiotyki, takie jak chociażby penicylina. Im szybciej się on tam znajdzie, tym większa będzie szansa, że uda się uniknąć śmierci, a nawet uda się zmniejszyć ryzyko ciężkich powikłań, takich jak chociażby uszkodzenie mózgu czy nerek.

Jednak ważne jest to, że w tego typu przypadkach nie tylko chory powinien otrzymać odpowiednie antybiotyki.

Kto jeszcze?

Jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni mieliśmy kontakt z osobą, która zachorowała na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, albo sepsę wywołane przez meningokoki, to również otrzymamy odpowiednie antybiotyki. Choroby te rozwijają się w ciągu 14 dni, a to oznacza, że tyle czasu mamy na przyjęcie antybiotyku, bo później już nie będzie to miało żadnego znaczenia.

Nie mniej, wiadomo że im szybciej przyjmie się taki antybiotyk, tym mniejsza będzie szansa na to, że u nas także rozwinie się taka choroba. Dlatego warto pamiętać, że antybiotyki powinni dostać wszyscy domownicy, jak i osoby utrzymujące kontakt intymny z chorym, bo bakterie przenoszone są między innymi przez pocałunki. Dodatkowo zapobiegawczo antybiotyk powinny dostać również wszystkie osoby, które spały z chorym w jednym pomieszczeniu, jak i te, które miały kontakt z jego wydzielinami, chociażby podczas leczenia.

Bardzo ważne jest to, żeby chory jak najszybciej otrzymał odpowiednie antybiotyki, ale również osoby, które miały z nim kontakt przed ujawnieniem się choroby, również powinny zażyć odpowiednie antybiotyki. Mogą być one podawane doustnie, albo przez zastrzyk, dlatego nie powinno być problemów, aby lekarz wybrał antybiotyk, który najlepiej sprawdzi się w każdym z tych przypadków. Najważniejsze jest tutaj to, aby został on podany jak najszybciej.