Meningokoki warto wiedzieć jak można się zarazić

Są choroby przed którymi możemy się dość łatwo bronić, chociażby unikając zachowań, które mogą prowadzić do zarażenia się nimi. Ale są też takie choroby, przed którymi bardzo trudno się bronić, jeśli chcemy się tylko skupić na unikaniu zagrożenia. Wówczas znacznie lepsze efekty osiągniemy, jeśli będziemy działać profilaktycznie i w tym celu poddamy się szczepieniom.

Do tej drugiej grupy bez wątpienia będą należały meningokoki, bo nawet jeśli będziemy wiedzieli jak można się nimi zarazić, to unikanie takich sytuacji będzie należało do niezwykle trudnych przedsięwzięć.

Co musimy wiedzieć?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że meningokoki to bakterie, które znajdują się w błonie śluzowej gardła i nosa. Mogą one wywołać chorobę u każdego, bez względu na jego wiek i płeć, jednak najczęściej pojawiają się u dzieci do 5 roku życia, jak i u młodzieży między 16 a 21 rokiem życie.

To dlatego, że dzieci są podatniejsze na zachorowania ze względu na mniejszą odporność i przebywają w dużych skupiskach, a młodzież nie dość, że również żyje w dużych skupiskach jak internaty i akademiki, to jeszcze podejmuje niejednokrotnie bardzo ryzykowne zachowania. Oczywiście najlepiej ochroni nas przed nimi szczepionka, jednak warto wiedzieć w jaki sposób można się zarazić meningokokami i próbować takich sytuacji unikać.

To nie jest proste

Jeśli chodzi o meningokoki, to wcale nie jest prosto unikać sytuacji, w których możemy się nimi zarazić.

To dlatego, że przenoszą się one drogą kropelkową, a więc wystarczy, że nosiciel, albo ktoś chory kto jeszcze nie ma objawów choroby, kichnie albo kaszlnie w naszym towarzystwie, a już będzie rozsiewał bakterie meningokoków, które mogą zainfekować nasz organizm. Co więcej można się nimi zarazić także przez pocałunek, jak i jedzenie ze wspólnego widelca, albo picie z jednego kubka. Co prawda te dwa ostatnie zagrożenia możemy zmniejszyć, jeśli nie będziemy używali rzeczy, których używał ktoś inny, i nie będziemy się co chwilę całowali z kimś innym, ale ponieważ roznoszone są drogą kropelkową, to tak naprawdę unikanie zarażenia meningokokami może się okazać bardzo trudne.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że maksymalnie zmniejszymy niebezpieczeństwo zarażenia się tymi bakteriami, to powinniśmy się zaszczepić. Wówczas będzie istniała największa szansa na to, że nie będziemy musieli się martwić meningokokami i że nic złego nam one nie zrobią. Co prawda trzeba za taką szczepionkę zapłacić, jednak jest ona całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna, a to oznacza, że warto z niej skorzystać, aby chronić swoje zdrowie.