Meningokoki – w jaki sposób odbywa się leczenie?

Z roku na rok rośnie świadomość na temat istnienia bakterii o nazwie meningokoki. Nie powinno nas to dziwić, w końcu coraz częściej mówią o niej nie tylko lekarze, ale przygotowywane są specjalne spoty reklamowe, jak również rodzice, zwłaszcza dzieci chodzących do żłobka i przedszkola, również przekazują między sobą odpowiednie informacje. To oznacza, że już nie tylko wiemy, że takie bakterie istnieją, ale coraz częściej mamy świadomość, w jaki sposób są one przenoszone, jak się przed nimi chronić i w jaki sposób wygląda leczenie.

A to oznacza, że rozumiemy, że są one niezwykle niebezpieczne, dlatego trzeba zrobić wszystko co w naszej mocy, aby w odpowiedni sposób się przed nimi chronić.

Liczy się czas

Przede wszystkim w przypadku meningokoków trzeba mieć świadomość, że występują one rzadko, ale jednocześnie są niesamowicie groźne. Jeśli okaże się, że mamy słabą odporność i one doprowadzą do wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, albo do sepsy, to będzie się liczyła każda minuta.

Im szybciej dojdzie do właściwego rozpoznania choroby, im szybciej chory znajdzie się w szpitalu i rozpocznie odpowiednie leczenie, tym większa jest szansa na to, że wyzdrowieje i że nie dojdzie do żadnych komplikacji. Jednak rozpoznanie chorób wywołanych przez meningokoki wcale nie jest łatwe, bo na początku swoimi objawami bardzo przypominają przeziębienie. Kiedy w końcu dochodzą kolejne objawy, to może się okazać, że jest już za późno na jakiekolwiek działania.

Rozpoznanie i co dalej

Jeżeli pojawiły się podejrzenia, że to któraś z chorób wywołanych przez meningokoki to jak najszybciej chory musi znaleźć się w szpitalu. Tam pobiorą odpowiednie próbki, z których będzie można wyhodować meningokoki, aby dowiedzieć się, który ich typ doprowadził do wystąpienia choroby. Pacjent otrzyma również dożylnie antybiotyki, tak aby mogły one zwalczyć chorobę.

W tym celu zazwyczaj stosuje się penicylinę albo antybiotyki z grupy cefalosporyn III generacji. Jednak tak naprawdę to, czy chory wyzdrowieje w znacznej mierze zależeć będzie od czasu reakcji. Im szybciej zostało podjęte odpowiednie leczenie, tym większa szansa, że chory przeżyje i nie pojawią się ciężkie powikłania.

Niestety spora ilość pacjentów umiera w ciągu pierwszej doby, a wielu z tych którzy przeżyli do końca życia ma problemy z nerkami, z uszkodzonym mózgiem, albo straciło słuch. Leczenie chorób wywołanych meningokokami jest bardzo trudne, chociażby dlatego, że ich rozpoznanie zabiera dużo czasu. Dlatego najlepszą ochroną jest profilaktyka, w tym przypadku polegająca na odpowiednich szczepieniach.