Meningokoki szczepionka dla 4 latka jest proponowana

Nawet najwspanialszy rodzic nie będzie w stanie ochronić przed wszystkim swoich dzieci, jeśli nie będzie miał w tym odpowiedniego wsparcia. Szczególnie trudno jest chronić dzieci przed różnymi chorobami, zwłaszcza takimi, które przenoszone są drogą kropelkową, a niektóre z nich mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też, warto wiedzieć, że wśród chorób na które najczęściej zapadają dzieci, ale które niebezpieczne są również dla dorosłych, znajdują się meningokoki. Chociaż występują stosunkowo rzadko, to jednak są bardzo groźne dla zdrowia. Na szczęście można się przed nimi chronić stosując profilaktycznie szczepienia, ale czy warto?

Nie ma znaczenia kiedy

Tak naprawdę jeśli chodzi o meningokoki, to im szybciej zaszczepimy dziecko, tym szybciej będzie ono chronione przed działaniem tych bakterii. Prawda jednak jest taka, że nie wszyscy rodzice myślą o takich szczepieniach w chwili gdy dziecko ma 2 miesiące, a później gdy już pójdzie do przedszkola można się zastanawiać czy jest sens szczepienia dziecka 4 letniego. Na to pytanie może być tak naprawdę tylko jedna odpowiedź. Zawsze jest sens szczepienia przeciwko meningokokom.

Chociażby dlatego, że co prawda najczęściej pojawiają się wśród dzieci do 5 roku życia, ale później bardzo dużo zachorowań odnotowuje się również w wieku między 16 a 21 rokiem życia. Co więcej, na meningokoki można zachorować nie tylko będąc w jednej z tych dwóch grup, ale tak naprawdę można na nie zachorować w każdym wieku. Jeśli zaszczepimy dziecko, nawet mające już 4 lata, to możemy być pewni, że będzie ono chronione w odpowiedni sposób jeszcze przez wiele lat.

Odpowiednia dawka

Zanim przejdziemy do szczepienia 4 latka, trzeba się zastanowić, czy ma to być szczepionka przeciwko meningokokom typu B czy typu C, ponieważ nie istnieje jedna szczepionka chroniąca przed tymi obydwoma typami, które najczęściej występują w naszym kraju. Prawda jest taka, że najczęściej występuje typ B, a więc warto w pierwszej kolejności zastosować szczepionkę, która będzie miała przed nim chronić. Wówczas potrzebne będą dwie dawki takiego szczepienia, abyśmy mieli pewność, że da ono spodziewane rezultaty. Jeśli dojdzie do choroby wywołanej meningokokami, to może się okazać, że dojdzie do poważnych powikłań, albo nawet do śmierci. Dlatego warto zrobić wszystko co w naszej mocy aby uniknąć takich sytuacji, chociażby przez zastosowanie odpowiednich szczepień.

Nie ważne, ile lat będzie miało wówczas nasze dziecko, ważne jest to, aby takie szczepienie wykonać, chociaż będzie ono płatne.