Meningokoki są niebezpieczne – szczepionka dla 5 latka

szczepionka na ospę

Chociaż wiele mówi się o bezpieczeństwie szczepionek i o tym, jak wiele dobrego robią one dla naszego organizmu, to jednak wielu rodziców nadal zastanawia się nad tym, czy szczepić swoje dzieci przeciwko meningokokom. Tutaj problem jest o tyle złożony, że one rzadko kiedy atakują, co może prowadzić do przeświadczenia, że szczepić nie trzeba. Ale jednocześnie kiedy już dojdzie do rozwoju choroby, to jest ona bardzo groźna i chociażby z tego powodu, warto poważnie zastanowić się nad szczepieniem przeciwko meningokokom.

Kto i kiedy?

Ogólnie im wcześniej zaszczepimy dziecko tym będzie lepiej dla niego, zwłaszcza jeśli w najbliższym czasie planujemy oddać je do żłobka albo przedszkola. Jest to tym ważniejsze, że dzieci do 5 roku życia, uczęszczające do tych placówek są szczególnie narażone na występowanie meningokoków.

Co więcej choroba rozwija się bardzo szybko, a pierwsze objawy mogą być mylone z przeziębieniem, dlatego ochrona przed działaniem tych bakterii powinna być dla rodziców szczególnie ważna. Nie mniej, jeśli nasze dziecko już podrosło, a my nadal go nie zaszczepiliśmy, to warto wiedzieć, że możemy to zrobić nawet wtedy, gdy dziecko będzie 5 latkiem. Mało tego, szczepienia przeciwko meningokokom możemy podawać od 2 miesiąca życia do 65 roku życia, a to oznacza, że nawet my możemy się przeciwko nim zaszczepić, jeśli tego nie zrobiliśmy. Tym bardziej, że choć głównie występuje ona wśród dzieci do 5 lat i młodzieży 16 a 21 lat, to jednak zachorować może na nią każdy i w każdym wieku.

Całkowicie bezpieczna

To co należy tutaj podkreślić to fakt, że taka szczepionka przeciwko meningokokom jest całkowicie bezpieczna.

Jeśli już wystąpią jakieś powikłania po jej podaniu, to będzie to tylko gorączka, obrzęk w miejscu wkłucia i senność, a one wszystkie nie tylko znikną samoistnie, ale nawet nie pozostawią śladu w organizmie. Dlatego też, warto zaszczepić nasze dziecko, nawet jeśli ma już 5 lat, bo taka szczepionka będzie działała przez długi okres, a to oznacza, że również w przyszłości nasze dziecko będzie chronione przed meningokokami. Takie szczepionki są polecane przez lekarzy i to nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Niestety, nie znajdują się one w kalendarzu szczepień obowiązkowych, a to oznacza, że będziemy musieli za nie zapłacić z własnej kieszeni. Nie mniej warto, ponieważ meningokoki rozwijają się bardzo szybko i w ciągu doby może dojść do zgonu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Dlatego też, warto się przyjrzeć szczepionkom, które są tutaj oferowane.