Meningokoki – jakie jest ryzyko zakażenia?

Capivit Hydro Control

Są choroby, które występują bardzo często, ale rzadko kiedy dochodzi do jakichś poważniejszych powikłań. Z drugiej strony możemy mieć do czynienia z chorobami, które pojawiają się bardzo rzadko, ale za to są niezwykle groźne i mogą w krótkim czasie doprowadzić do śmierci pacjenta. Do tego drugiego rodzaju niewątpliwie należy zaliczyć meningokoki, a to oznacza, że warto się jak najwięcej dowiedzieć na ich temat, tak aby w razie potrzeby wiedzieć, w jaki sposób się przed nimi chronić.

Trudno się bronić

Tak naprawdę trudno jest samemu bronić się przed meningokokami. To dlatego, że nie mamy możliwości uniknięcia zarażenia nimi, jeśli wcześniej nie zaszczepiliśmy się przeciwko nim.

To dlatego, że meningokoki przenoszone są drogą kropelkową, a to oznacza, że wystarczy, aby ktoś w naszym otoczeniu kaszlał albo kichnął, a my już możemy się zarazić tymi bakteriami. Dodatkowo warto podkreślić, że do zarażenia meningokokami może dojść również przez kontakt bezpośredni, a więc przez pocałunek czy kontakt z wydzieliną chorego, z którą będziemy mieli styczność chociażby podczas badania. Możemy jedynie chronić się przed zarażeniem pośrednim, kiedy będziemy pilnowali, aby nie pić z kubka, z którego pił ktoś inny i nie jeść tymi samymi sztućcami. Jednak fakt, że zmniejszymy do minimum niebezpieczeństwo zarażenia przez trzeci sposób, wcale nie oznacza, że to samo uda nam się w przypadku dwóch pierwszych sposobów.

Najlepsza profilaktyka

Nie ma wątpliwości, że w przypadku meningokoków zawsze najlepsza będzie profilaktyka.

To oznacza, że powinniśmy pomyśleć o zaszczepieniu się, bo dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko zakażenia. W naszym kraju najczęściej możemy spotkać się z meningokokami typu B i to właśnie przeciwko nim powinniśmy się zaszczepić w pierwszej kolejności. Ale dość często występują również meningokoki typu C i warto się zastanowić, czy przeciwko nim również nie powinniśmy wykupić odpowiedniej szczepionki. Meningokoki występują rzadko, ale są niezwykle groźne. Dlatego warto stosować szczepienia, które nas przed nimi ochronią, tym bardziej, że do zakażenia może dojść drogą kropelkową, a przed tym trudno będzie nam się samym ochronić, jeśli najpierw nie wzmocnimy organizmu poprzez odpowiednią szczepionkę.

Dlatego też warto wiedzieć, że zaszczepić może się każdy i w każdym wieku, bo ta choroba nie wybiera i nigdy nie możemy mieć pewność, czy jednak nie zaatakuje ona naszego organizmu. Z tego powodu warto wiedzieć jak dochodzi do zakażenia, ale i tak zawsze warto inwestować w szczepionkę.