Meningokoki – ile dawek powinniśmy przyjąć?

http://wyprzedzmeningokoki.pl/ Dermovate

Jeżeli interesowaliśmy się bakteriami o nazwie meningokoki, to z pewnością wiemy już jak bardzo groźne są one dla naszego zdrowia i co więcej, że najlepiej się przed nimi możemy bronić, jeśli tylko poddamy się odpowiedniemu szczepieniu. Jednak żeby mogło ono zadziałać w prawidłowy sposób, musimy mieć pewność, że zostały podane w odpowiednich dawkach. Dlatego też, powinniśmy mieć jak największą wiedzę nie tylko o samych meningokokach, ale również o szczepionkach, jakie mają nas przed nimi chronić.

Co musimy wiedzieć?

Jeśli chodzi o wiedzę jaką powinniśmy mieć odnośnie meningokoków i szczepionek, które mają nas przed nimi chronić, to musimy wiedzieć, że nie ma jednej szczepionki, która chroniłaby nas przed wszystkimi rodzajami meningokoków. Możemy wybrać szczepionkę przeciwko typowi B i ona będzie nas chroniła tylko przed tymi konkretnymi meningokokami, ale możemy również wybrać szczepionkę przeciwko samemu typowi C lub taką, która będzie bardziej rozbudowana, dzięki czemu ochroni nas przed meningokokami C, A, Y i W-135. W naszym kraju najczęściej pojawiają się choroby wywołane meningokokami typu B i C, a więc powinniśmy się skupić na szczepionkach przeciwko tym dwóm rodzajom.

Dawkowanie

Przeciwko meningokokom możemy się zaszczepić w każdej chwili i w każdym wieku, jednak pamiętajmy, że zawsze trzeba zachować odpowiednią ilość dawek. Jeśli skorzystamy ze szczepionki typu C, to należy podać 3 dawki jeśli szczepimy dziecko w pierwszym roku życia.

Starsze dzieci i dorośli otrzymają jedną dawkę tej szczepionki i ona w zupełności wystarczy. Natomiast jeśli będziemy się szczepić przeciwko meningokokom typu B, to należy podawać 3 dawki mniejszym dzieciom, a większym i dorosłym dwie dawki. Jeśli chodzi o ilość zalecanych dawek, to będzie ona zależała od momentu, w którym rozpoczynamy szczepienie. Im młodsza będzie osoba szczepiona, tym tych dawek będzie musiała przyjąć więcej. Szczepienie przeciwko meningokokom nie jest obowiązkowe, jednak warto się nad nim poważnie zastanowić. Zachorować może każdy, jednak szczególnie narażone są dzieci chodzące do żłobka i przedszkola. Jeśli chcemy być spokojni o zdrowie naszej pociechy i mieć pewność, że dobrze ją chronimy, to powinniśmy zapłacić za szczepionkę przeciwko meningokokom. Im szybciej nasze dziecko zacznie ją otrzymywać, tym większa będzie szansa, że uda nam się uniknąć problemów zdrowotnych, które wiążą się z zarażeniem meningokokami typu B i C.

Tym bardziej, że w przypadku tych chorób liczy się czas, a ich prawidłowe rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych.