Meningokoki co to dokładnie jest?

ambirix cena

Rodzice małych dzieci, zwłaszcza takich przed którymi jest żłobek albo przedszkole, bardzo często słyszą od lekarzy o meningokokach i o tym, że warto się przed nimi zaszczepić. Niestety, bardzo często rozmowa kończy się na poinformowaniu o istnieniu takiego zagrożenia i możliwości szczepienia, jednak lekarze nie wchodzą w szczegóły. Nie tłumaczą czym są meningokoki, co powodują, jak bardzo są groźne, ani tym bardziej nie mówią, czego można się spodziewać po takich szczepionkach. A szkoda, bo możliwe, że gdyby ta wiedza rodziców była większa, to chętniej szczepiliby swoje dzieci.

A niestety, ale nie wszyscy rodzice po powrocie do domu, na własną rękę sprawdzą o czym lekarz mówił.

To jest ważne

Przede wszystkim bardzo ważne w tym wszystkim jest to, że meningokoki to bakterie, które osiadają w błonie śluzowej gardła i nosa. W większości przypadków są tam obecne bez wywoływania jakichkolwiek objawów, a to oznacza, że dana osoba jest ich nosicielem i nic więcej. Jednak kiedy trafią na słabszy organizm, może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, albo może pojawić się sepsa.

W jednym i drugim przypadku bardzo ważny będzie czas rozpoznania i podjęcia leczenia, bo przy obydwóch schorzeniach może dojść do śmierci w ciągu 24 godzin. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że ciężko jest rozpoznać objawy choroby, bo meningokoki na początku wywołują symptomy, które mogą wskazywać na zwykłe przeziębienie. Dopiero później, szybko pogarszający się stan chorego może sprawić, że zaczniemy podejrzewać działanie meningokoków.

Najlepsza profilaktyka

Podczas leczenia stosuje się antybiotyki podawane dożylnie, jednak może się okazać, że to za mało i chory umrze.

Tak naprawdę w przypadku meningokoków najlepsza jest profilaktyka, czyli szczepienia. Są one bezpieczne, nie wywołują poważniejszych powikłań, a możemy być pewni, że nasze dziecko będzie bezpieczne. Tym bardziej, że dla dzieci meningokoki są szczególnie groźne, bo nie dość, że mają słabszą odporność, to jeszcze przebywają w dużych i zamkniętych skupiskach. Co prawda taka szczepionka jest płatna, ale warto wydać te pieniądze, aby być spokojnym o życie dziecka.

Warto na własną rękę szukać jak największej ilości informacji na temat meningokoków. Wówczas zrozumiemy, dlaczego szczepienia są takie ważne, a także co robić, aby do minimum zmniejszyć ryzyko, że się zarazimy. Możliwości jest tutaj sporo, a to oznacza, że naprawdę trzeba szerzyć wiedzę na temat meningokoków, które mogą poczynić ogromne spustoszenie w organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci.