Meningokoki a wysypka
Meningokoki zazwyczaj kojarzą nam się z chorobami, na które zapadają dzieci. To dlatego, że mają one słabsze organizmy, a do tego jeszcze w żłobku czy przedszkolu przebywają w dużych skupiskach, co dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania. Z tego też powodu, wielu dorosłych nie ma nawet świadomości, że oni również mogą zachorować przez meningokoki, a co się z tym wiąże, nie interesują się ani tym, w jaki sposób można się przed nimi bronić za pomocą profilaktyki, ani tym jakie objawy występują przy tej chorobie.
A to źle, bo im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym lepiej będziemy mogli dbać o swoje zdrowie.
W każdym wieku
Tak naprawdę meningokoki mogą zaatakować w każdym wieku, a to oznacza, że wszyscy powinniśmy się profilaktycznie przed nimi szczepić, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że zmniejszymy szansę na to, że ta choroba pojawi się w naszym organizmie. To ważne, ponieważ choroby wywołane meningokokami, zarówno zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jak i sepsa, postępują bardzo szybko, przez co niejednokrotnie w ciągu 24 godzin dochodzi do śmierci pacjenta.
Dlatego też warto wiedzieć, co nas powinno zaniepokoić i kiedy dokładniej powinniśmy wsłuchiwać się w nasz organizm.
Początki są trudne
Jeśli chodzi o choroby meningokokowe to musimy wiedzieć, że początkowe objawy są bardzo trudne do rozpoznania ponieważ bóle stawów, osłabienie i gorączka wiązane są z przeziębieniem. Jednak jeśli stan naszego zdrowia gwałtownie się pogarsza, a do tego jeszcze dochodzą wymioty czy światłowstręt to powinniśmy się jak najszybciej udać do lekarza.
Jeszcze innym objawem zakażenia meningokokowego może być wysypka wybroczynowa. Będą to czerwone plamki rozsiane po całym ciele, które z biegiem czasu zaczną rosnąć i się ze sobą zlewać. Takie zaczerwienienie nie zblednie pod wpływem nacisku, a to będzie najlepszym dowodem, że mamy do czynienia z meningokokami.
Jednak pamiętajmy, że wysypka może się pojawić bardzo późno, a to oznacza, że wówczas może być już zbyt późno żeby nas uratować. Dlatego nawet jeśli się nie pojawi, a pojawią się pozostałe objawy, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza, aby mógł on podjąć odpowiednie działania. Wysypka spowodowana meningokokami jest bardzo charakterystyczna, nie mniej nie ma ścisłych reguł jej pojawienia się.
To oznacza, że czasami może pojawić się wcześniej, czasami znacznie później i wówczas może się okazać, że już nie zdążymy podjąć żadnych sensownych działań. Dlatego warto wiedzieć czym ona jest i jak ją rozpoznać, ale nie powinniśmy z uporem na nią czekać.