Czy meningokoki występują u dorosłych?

zoltaczka typu b Vizendo 5mg

Większość ludzi słysząc o meningokokach jest przekonana, że ten problem dotyczy tylko dzieci i to jeszcze takich, które chodzą do przedszkola albo żłobka. Takim ludziom wydaje się, że są oni całkowicie bezpieczni, a więc nie muszą się przejmować żadnymi meningokokami, ani zwiększać swojej wiedzy na ich temat. Jak się jednak okazuje, takie podejście do meningokoków może się okazać bardzo zgubne. To dlatego, że nie patrzą one ani na płeć, ani na wiek i choć faktycznie najczęściej występują wśród małych dzieci, to jednak zachorować z ich powodu może każdy i praktycznie w każdym wieku.

Trzeba wiedzieć więcej

Przede wszystkim trzeba tutaj jasno podkreślić, że meningokoki mogą zaatakować praktycznie wszystkich. Nie ważny będzie tutaj wiek, ani płeć. Ważniejsze będzie to czy znajdujemy się w grupie ryzyka, a więc przebywamy w dużych skupiskach ludzi, które znajdują się na zamkniętym terenie. Dlatego podatne są szczególnie dzieci do 5 lat, bo mają słabszą odporność i są w zamkniętych skupiskach typu przedszkole.

Jak również młodzież 16 – 21 lat, która często podejmuje ryzykowne działania, jak chociażby całowanie się z różnymi osobami. Ale podatne są również osoby dorosłe, zwłaszcza takie, które przebywają w akademikach czy w koszarach. To oznacza, że tak naprawdę nikt nie może się czuć bezpieczny jeśli chodzi o meningokoki, a co więcej każdy powinien pomyśleć o tym, czy się przeciwko nim nie zaszczepić.

To najlepsza profilaktyka

Jeśli chodzi o meningokoki to najlepszą profilaktyką są szczepienia.

Całkowicie bezpieczne, nie wywołujące żadnych długotrwałych skutków ubocznych, a jednocześnie znacznie zmniejszające niebezpieczeństwo wystąpienia chorób wywołanych tymi bakteriami. Co więcej, warto też wiedzieć, że jeśli mieliśmy kontakt z kimś, kto zachorował na meningokoki, i ten kontakt miał miejsce w przeciągu ostatnich 7 – 14 dni, to trzymamy antybiotyk, który będzie miał nas ochronić przed wystąpieniem tej choroby. Co więcej, odpowiednie antybiotyki otrzymuje również chory, który znajdzie się w szpitalu z podejrzeniem wystąpienia choroby, która została wywołana przez meningokoki. Warto zobaczyć jak wygląda terapia antybiotykami u dorosłych, a także jakie powikłania mogą wywołać meningokoki w dorosłym organizmie.

Dzieci są słabsze, ale to nie zmienia faktu, że również wśród dorosłych pojawiają się meningokoki i również wśród nich mogą one doprowadzić w krótkim czasie do śmierci, jeśli nie zostaną w porę wykryte i wyleczone. W przypadku meningokoków niezwykle ważny jest czas.