Często występują meningokoki typu C

szczepionka polio

Zaczynamy być bardziej świadomi tego, jakie choroby mogą występować w naszym otoczeniu, a co się z tym wiąże, dowiadujemy się również, w jaki sposób się przed nimi bronić. Dlatego właśnie rośnie wiedza różnych osób na temat meningokoków. To już nie jest tylko choroba, którą straszą lekarze przed pójściem dziecka do przedszkola. To choroba o której mamy znacznie więcej informacji, a co się z tym wiąże, nasza wiedza na temat powikłań jakie może wywołać również jest znacznie większa. To oznacza, że sami zdajemy sobie coraz bardziej sprawę z tego, jak ważne jest to, aby się szczepić i żeby w miarę możliwości unikać sytuacji, w których może dojść do zarażenia.

Najistotniejsze fakty

Tak naprawdę wystarczy, że każdy z nas będzie znał te najważniejsze fakty odnośnie meningokoków, a już będziemy wiedzieli, czego powinniśmy się po nich spodziewać. Istotną informacją jest z pewnością ta, że odkryto kilkanaście różnych grup meningokoków, ale tylko grupy: A, B, C, Y i W-135 są dla nas groźne. To oznacza, że jeśli dojdzie do zakażenia tymi konkretnymi grupami, to będziemy mieli bardzo mało czasu na rozpoznanie choroby i jej wyleczenie. Będzie ona postępowała błyskawicznie, a co więcej, może nie tylko doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, które zaważą na naszym dalszym życiu, ale również mogą prowadzić do śmierci.

Dlatego też warto mieć świadomość, że najlepszą obroną przed meningokokami jest profilaktycznie szczepienie, bo wówczas znacznie zmniejszamy ryzyko, że zachorujemy.

W Polsce typ C

Chociaż zagraża nam pięć typów meningokoków, to jednak warto mieć świadomość, że nie wszystkie wszędzie występują. Dlatego warto wiedzieć, że w naszym kraju najczęściej możemy się spotkać z chorobami wywołanymi meningokokami typu C i B. Dlatego też, jeśli zastanawiamy się nad szczepionkami, to warto się zastanowić, przeciwko którym meningokokom najpierw chcemy się zaszczepić. Co ważne, na te typu B mamy szczepionki, które działają tylko i wyłącznie na nie. Ale jeśli chodzi o typ C, to możemy wybrać szczepionki, które będą działały tylko na ten jeden typ, albo możemy wybrać taką szczepionkę, która będzie działała na typ C, ale przy okazji również na typ A, Y i W-135. Jednak musimy mieć świadomość, że nie ma szczepionki, która jednocześnie chroniłaby nas przed wszystkimi ich rodzajami. Coraz częściej zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że meningokoki nie są bakteriami, z którymi można żartować. Oczywiście stosunkowo rzadko prowadzą do choroby i większość ludzi jest po prostu ich nosicielami, jednak kiedy ta choroba już się pojawi, to rozprzestrzenia się błyskawicznie i wielu ludzi na nią umiera.