Co to są meningokoki typu b?

ProSzkliwo Wzmacnia Szkliwo

Rośnie nasza świadomość odnośnie tego, jak różne choroby występują na świecie, ale jeszcze ważniejsze jest to, że coraz bardziej świadomi jesteśmy tego, że w wielu przypadkach przed chorobami mogą nas ochronić odpowiednio stworzone szczepionki. Dlatego też, jeśli już wiemy, że w naszym kraju najczęściej występują meningokoki typu B i chcemy przed nimi chronić siebie i swoją rodzinę, to powinniśmy na początek zdobyć o nich jak największą wiedzę.

Czym one są?

Na początek powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że meningokoki to bakterie, które bytują w błonie gardła i nosa. Co prawda w większości przypadków nie wywołują one żadnych objawów i z zajętego organizmu czynią nosiciela. Jednak kiedy poprzez drogę kropelkową, kontakt bezpośredni lub pośredni zostaną przekazane osobie o słabszej odporności, doprowadzą do pojawienia się bardzo groźnej choroby. Może się wówczas pojawić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsa, a obydwie te choroby mogą prowadzić do licznych i trwałych powikłań, a w najgorszym razie nawet do śmierci. Dlatego też, warto wiedzieć, że choć meningokoki typu B rzadko wywołują choroby, to jednak są one bardzo groźne, bo kiedy ta choroba się pojawi, to działa ona błyskawicznie.

Profilaktyka najważniejsza

Ponieważ wbrew pozorom nie trudno jest się zarazić meningokokami typu B od nosiciela, który np.

kichnie to powinniśmy w takiej sytuacji postawić na profilaktykę. To oznacza, że warto się zorientować na temat szczepień przeciwko tym meningokokom. Jak się okazuje, szczepienia na typ B zostały odkryte znacznie później niż te na inne typy, ale na szczęście obecnie możemy z nich korzystać, mając świadomość, że są one bezpieczne. Po samym szczepieniu może pojawić się gorączka czy ból w miejscu wkłucia, ale te powikłania nie będą zagrażały naszemu zdrowiu. Nie mniej dzięki takim szczepieniom przeciwko meningokokom typu B możemy czuć się bezpieczniej, a w przypadku dzieci, które chodzą do żłobka czy przedszkola powinny być one obowiązkowe. To dlatego, że dzieci do lat 5 i młodzież w wieku 16 a 21 lat, znajduje się w największej grupie ryzyka jeśli chodzi o zarażenie meningokokami typu B. Co więcej, dzieci mają słabsze organizmy, więc u nich te choroby mogą się rozwijać znacznie szybciej. Pamiętajmy, że w leczeniu, zwłaszcza przy takich chorobach które rozwijają się błyskawicznie, niezwykle ważna jest profilaktyka.

Dlatego warto się zaszczepić przeciwko meningokokom typu B, tak aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, które będą przez nie wywołane.